САЙТ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ, БАТЬКІВ ТА НЕБАЙДУЖИХ ДО ОСВІТИ

30/10/2020

Що таке аутизм і чим такі люди відрізняються від нас?

 

Що таке аутизм👀 і чим такі люди відрізняються від нас? TED Talk

17 березня 2019

Аутизм – це загадка, овіяна міфами.

Попри прогрес, ми все ще не знаємо причини виникнення цього стану. Але світ наблизився до дуже важливого розуміння: ми повинні перестати сприймати людей з розладами аутичного спектра (РАС), як погіршені версії "нормальних" людей. Вони не ненормальні, вони просто інші.

Саме про це розповідає на TED Talk письменниця, докторка тваринництва та професорка в Університеті Колорадо Темпл Ґрандін.

 Фото:marlis/Depositphotos

Їй діагностували аутизм в дитинстві, але вона досягла великих успіхів у житті й про неї навіть зняли однойменний біографічний фільм. Вона активістка за права людей з аутизмом. І у своїй промові наголошує на тому, що для світу важливі всі типи мислення. І всі типи мислення заслуговують на реалізацію та успіх.

Що таке аутизм

"Що таке аутизм?", – питає вона аудиторію під час промови. – Перш за все нам треба зрозуміти, що аутизм – це дуже широкий спектр особливостей. Яка різниця між диваком та людиною з синдромом Аспергера, що є легкою формою аутизму? Сьогодні Ейнштейн, Моцарт та Тесла скоріш за все отримали б діагноз "аутизм", – каже вона.

Перше, що нам треба усвідомити – мислення буває дуже різним. За думкою Ґрандін основні відмінності між стилем мислення людей з РАС та більш стандартним типом мислення – це увага до деталейта мислення образами.

Якщо дитині з аутизмом дати завдання, де треба обрати великі літери та маленькі, то дитина з РАС набагато швидше помітить саме маленькі літери.

"Нормальний" мозок ігнорує деталі.

Письменниця стверджує, що найбільше її турбує, що світ стає все більш абстрактним. Зараз в школах все менше викладають практичні заняття.

"Уроки з творчості – це те, що вдавалось мені найкраще", 

– згадує вона.

Коли вона працювала з худобою, вона помічала деталі, які лякали тварин, але які не помічав ніхто окрім неї. Наприклад, прапор біля ветеринарної клініки, який колихався від вітру.

"Худоба готова була рознести клініку на відгодівельному майданчику. А треба було просто перемістити прапор в інше місце"– розповідає свій досвід Ґрандін.

Мислення образами, за словами Темпл, це ніби прокручувати у голові фільм. В дитинстві вона вважала, що так думають всі люди. Але коли проводила інтерв’ю для своєї книги "Мислення образами", вона розпитувала людей, як вони мислять і її дуже здивувало, що їх стиль мислення відрізняється від її:

"Коли я казала їм "Уявіть купол церкви", то вони уявляли якийсь абстрактний купол. Але я бачу дуже конкретне зображення".

Письменниця розповідає, що при слові "церква", вона уявляє конкретні будівлі. Щось з її дитинства, наприклад.

Її мозок – це ніби пошуковик зображень у Google. Коли вона проектувала приміщення для худоби її візуальне мислення було великою перевагою:

"Я розробляла ці приміщення і могла буквально тестувати їх у моїй голові. Як комп’ютерна система".

Деякі дослідження вказують, що люди з РАС мислять за допомогою зорової зони кори головного мозку.

Письменниця показує на слайді сканери свого мозку та мозку людини без аутизму. Червоні лінії – це її зорові лінії. І вони набагато довші за сині, які помічають зорову зону "здорової" людини.

У підсумку Темпл наводить такі приклади мислення:

  • Візуальне мислення – такі люди не дуже сильні в алгебрі.
  • Музикальне та математичне мислення – такі люди можуть мати проблеми з читанням.
  • Вербальне мислення – такі люди не дуже сильні у малюванні.

Сенсорні проблеми.

"Я прийшла за півгодини до виступу, тому що мене вкрай турбував цей пристрій у мене на обличчі (мікрофон). Мені треба було звикнути до нього", – пояснює Темпл одну з найрозповсюдженіших проблем людей з РАС – проблеми з обробкою сенсорної інформації.

 Фото:AndrewLozovyi/Depositphotos

Врешті решт, вона попросила трохи загнути мікрофон, щоб він не торкався обличчя.

Людям з аутизмом може бути важко витримувати дотики. Також людей з РАС можуть турбувати гучні звуки та яскраве світло.

"Нам потрібні різні види мислення".

Мислення образами дуже допомогло Темпл зрозуміти тварин, адже їх мислення та мислення людей з аутизмом схоже.

Наприклад, для коня людина-вершник та людина, яка стоїть на землі – це дві різні людини й реагувати на них вони будуть в залежності від свого досвіду: якщо над твариною знущався вершник, то вона буде спокійно реагувати на того, хто стоїть на землі й навпаки.

 Фото:Dubova/Depositphotos

Спікерка закликає поважати та використовувати різні види мислення.

"Одна з проблем, яка доводить мене до сказу, це коли я проводжу зустрічі й бачу розумних дітей.

Вони не дуже комунікабельні, але ніхто не працює над тим, щоб зацікавити їх, наприклад, наукою.

І це приводить мене думками до мого вчителя з природознавства. Він був просто чудово показаний у фільмі. Я не була зразковою ученицею. В старшій школі мені було байдуже до навчання, допоки я не потрапила на урок до містера Карлока".

Вчитель кинув їй виклик: розгадати загадку кімнати з оптичною ілюзією і це запалило її цікавіть до науки.

"Мислення можна запрограмувати на роздуми та пізнання. Чи, навпаки, на спілкування та соціальну сферу. Деякі дослідження показали, що у мозку людини з аутизмом може бути більше зв’язків, ніж у мозку генія. Але зі слабо розвинутою соціальною сферою. Це ніби обмін мислення на спілкування".

В стандартному людському мозку мовлення заміняє візуальне мислення, яке притаманне тваринам.

Прості речі, яким варто вчити. Знову.

"Я бачу багато розумних дітей, які не знають елементарних речей. Наприклад, як приходити вчасно", – дивується письменниця. – Я вміла це вже у віці 8 років. А також, як поводитись за столом на недільному обіді. Коли мені було 13 років я вже мала роботу", – стверджує вона.

А ще вона вміла виконувати завдання і це важливо для дітей з аутизмом. Темпл каже, що одне з особливостей аутичного розуму – це фіксація на чомусь одному і цю фіксацію варто використати для мотивації.

"Це просто необхідно робити", – наголошує вона.

Темпл називає дві речі, які вкрай важливі для успіху дітей з РАС:

  • Знайти ментора. Ґрандін вважає, що найголовніше для таких дітей – "запалати іскру". І тоді, зацікавлена дитина сама почне вивчати те, чим її зміг зацікавити вчитель.
  • Правильно ставити завдання. Недостатньо просто сказати: розроби програму. Варто уточнювати, наприклад: "Нам потрібна програма для телефону, яка має виконувати такі функції. Потрібно використати такий обсяг пам’яті і так далі".

"Цінуймо нейрорізноманітність"  – закликає вона.



27/10/2020

🤸‍♂️🃏Аутизм може бути викликаний 🍽 кишковими инфекціями. Нові докази.

 


Аутизм може бути викликаний кишковими інфекціями. Нові докази.

И його симптоми можна лікувати!

Симптоми аутизму, а точніше, розлади аутистичного спектра (РАС), проявляються в зв'язку з виникненням у людини певної моделі поведінки, наприклад, повторювані  рухи зниження  соціальної  взаємодії.

Це захворювання є генетичним, отже, не піддається повному лікуванню традиційними методами. Но дослідники не зупиняють боротьбу із симптомами, які, як виявилось, можна зменшити завдяки бактеріям шлунково-кишкового тракту.

Цікаво, що більшість людей з розладами аутистичного спектру також страждають від шлунково-кишкових захворювань, таких як спазми в животі та закрепи.

Про це розповіли автори попередніх досліджень, чьиї работи вчені из Каліфорнійського технологічного інститута взяли за основу при проведені своїх экспериментів.

«За звичай, дослідники вивчають аутизм як генетичне захворювання і сприймають його виключно як розлад функціонування мозку. Ми ж поглянули на проблему під іншим кутом і довели, що мікрофлора кишечника може суттєво вплинути на симптоми розладів аутистичного спектра», — розповідає співавтор дослідження Саркіс Мазманян.

 Взявши до уваги, що у людей, страждаючих від серьозних вірусних інфекцій, часто народжуються діти з аутизмом, Мазманян і його колеги відтворили  таку саму ситуацію серед мишей. Вчені викликали імунну реакцію у самок гризунів шляхом  введення препарату, імітуючих функції віруса, після чого на світ з'явились дитинчата із симптомами РАС.

Дослідники помітмли, що у мишей-«аутистов» також проявились симптоми захворювання шлунково-кишкового тракту, що вказувало на аномалії в развитку микрофлори.

Більше того, ШКТ гризунів виявився «негерметичним»: шкідливі речовини і  бактерії потрапляли через стінки шлунка і кишківника до кровотоку.

Як повідомляється в прес-релізе, цей эфект, відомий в медицині як підвищена кишкова проникність, проявилася у багатьох представників групи піддослідних мишей.

«Наскільки нам відомо, це перше свідоцтво про розлад аутистичного спектра у тварин із супутньою підвищеною кишковою проникністю», — говорить провідний автор дослідження Элейн Сяо.

Щоб впевнитися, що на аутистичну поведінку мишей впливають саме розлади ШКТ, вчені ввели гризунам бактерию Bacteroides fragilis, яка використовується в експерементальному лікуванні захворювань шлунка і кишківника у тварин. Лікування подіяло, і кишкова проникність знизилась.

До того ж дослідники помітили, що поведінка гризунів в значній мірі змінилась. Тварини переставали топтатися на одному місці, стали більше взаємодіяти з іншими особями і перестали виявляти ознаки занепокоєння.

«Лікування з використанням B. fragilis не тільки покращило роботу ШКТ і нормалізувало мікрофлору, но і усунути  деякі з основних поведінкових симптомів РАС», — коментує Сяо.

Результати досліджень опубліковані в журналі Cell. Наступний етап — клінічні дослідження на людях.

Автори нового метода лікування симптомів аутизму запевняють, що експерименти повинні розпочатися на протязі двох років.

«Наше лікування можна буде застосовувати тільки після родів. Це означає, що мати вже перенесла вірусну інфекцію і імунну реакцію, а плід почав розвиватися іншим шляхом. Коли дитина з'явиться на світ, її поведінку можна буде корегувати», — говорить співавтор дослідження  Пол Паттерсон.

Вчені все ж не радять надіятися на те, що їх метод лікування буде однаково эфективним і безпечним абсолютно для всіх. Їм предстоїть ще багато роботи перед тим, як технологію будут випробовувати  на людях.

Однак медики сподіваються, що погляд на РАС в новому світлі допоможе не тільки краще зрозуміти їх природу, но і надихне інших вчених на створення ще більш эфективних і надійних методів терапії.

Детальніше за посиланням Аутизм может быть вызван кишечными инфекциями. Новые доказательства


😲😤😭ОБРАЗА - наслідки гордині і невміння спілкуватися!

 😲😤😭 ОБРАЗА - наслідки гордині😠 і невміння спілкуватися🤐! Кожній людині властиво ображатися. Ось навіть сьогодні по дорозі на роботу х...